Oxygonum stuhlmannii
Oxygonum stuhlmannii Dammer 1895
Pokud čtete stránky ZL již delší dobu, asi jste si všimli, že s Jirkou nejvíc jásáme, když se nám do rukou dostane nějaká záhada (nejlépe nějakým způsobem sukulentní nebo cibulová) bez jména. Největším dobrodružstvím je pro nás určování, co by to tak asi mohlo být. Občas napoví něco podobného, co jsme viděli ve sbírkách či pátrání na netu. Zrovna tak to bylo s dnešním kaudexem,
který jsme nakoupili u Petra Pavelky s obšírným určením čeledi Polygonaceae a přídavkem oblasti, ze které pochází (JZ část Tanzánie u hranic Národního parku Ruaha). Do této čeledi patří několik i nám u nás chvalně i nechvalně známých rodů, např: křídlatka (Reynoutria), šťovík (Rumex), rdesno (Persicaria), reveň (Rheum), truskavec (Polygonum), pohanka (Fagopyrum). Z oblastí východní Afriky a Arabského poloostrova pochází asi třicítka jednoletých a víceletých druhů rodu Oxygonum a právě toto jméno jsme zahlédli ve sbírce trojské botanické zahrady u nám povědomého kaudexíku rostliny, která zrovna i kvetla.
V naší sbírce se květenství objevilo o pár týdnů později a vypadalo totožně: dlouhá květní lodyha a postupně se otevírající drobné bíložluté květy. Internet nabízí dva kaudexní druhy rodu Oxygonum: O. dregeanum a O. stuhlmannii. To první má listy tuhé, sivé a pravděpodobně s rovnoběžnou žilnatinou, O. stuhlmannii má listy s vlnitými okraji a nejvíc se podobá naší rostlině.
Co se dá o tomto druhu zjistit? Rostlina dostala druhové jméno podle německého přírodovědce, zoologa a cestovatele z přelomu 19. a 20. století Franze Ludwiga Stuhlmanna. Vyskytuje se na velkém areálu několika afrických zemí (Angola, Burundi, Kongo, Keňa, Malawi, Zaire a Tanzánie). Kaudex může dorůst až 10cm v průměru, sezónní zelené části mohou mít až půl metru. Listy jsou variabilní, s chlupy i bez, také tvar může být různý.
Nyní rostlina spokojeně spí v bedně na skříni v pokoji a jsem zvědavá, jestli se nám ji stejně jako vloni po zmrzlých podaří probudit. Tak držme palce…
R.