Haworthia truncata a její varieta maughanii
Haworthia truncata Schoenland
Fotografie 1:
1. Haworthia truncata
2. Rostlina s květenstvím (Plant with inflorescence)
3. Okýnka ("Windows")
............................................................................
Následující haworcie je sice asi v každé druhé sukulentní sbírce, to jí však neubírá na přitažlivosti a kráse. Podlouhlá oválná průsvitná okénka s variabilní kresbou, poskládaná jedno vedle druhého nelze zaměnit s žádnou jinou havorcií. Ostatně okénka dala této rostlině z čeledi Aloaceae druhové jméno: truncata znamená uťatá, uříznutá. Rodové jméno rod Haworthia dostal podle A.H.Hawortha, anglického botanika a znalce sukulentů z přelomu
V přírodě roste v areálu malého Karoo v provincii Západní Kapsko. Zploštělých listů je 10 až 12 do
Květy na společném květenství jsou bílé s hnědými linkami. Pokud dojde ke sprášení, vytváří se dřevnaté oválné semeníky, pukající po dozrání od špičky na 3 části, v kterých jsou seskládaná tmavě hnědá semena. Pokud máte jistotu čistého sprášení, nebo nevytváříte úmyslně nějaké mezidruhové hybridy a rozhodnete se semena vysít, doporučuji semínka jemně zasypat tenkou vrstvičkou nepříliš hrubého písku a nedávat výsev do přílišného horka. Možná to jde i jinak, líp, ale mně se to takhle osvědčilo, semenáčky s jedním děložním listem a nějakou dobu přisedlým obalem původního semena se ve vrstvičce písku spolehlivě ukotví a nevyvracejí do stran. Pokud se rozhodnete pikýrovat, nebo vás k tomu okolnosti donutí, je to nejspolehlivější až po vytvoření pravého listu, nebo ještě lépe až jich je několik. Pokud však nevyklíčí příliš semen najednou v jedné malé nádobě, semenáčky mají dostatek místa a nedojde k nemilé návštěvě nezvaných larev smutnic, či výsev nezaroste řasou, můžete semenáčky nechat v původním substrátu až do vytvoření více listů a pikýrovat podle potřeby.
Haworthia truncata má i jednu varietu: H.truncata v.maughanii, která je rozdílná jen ve tvaru listů a okýnek na konci – jsou nepravidelně kruhovitá, ale jinak stejně useklá, průsvitná, různě hrbolatá s bělavými nepravidelnými linkami.
Obě havorcie mají velmi dužnaté silné kořeny, z čehož vyplývá i jejich potřeba dobře propustného substrátu (dávám více pemzy) s drenáží na dně vyšší nádoby, aby kořeny měly dostatek místa. Přes zimu nechávám rostliny v klidu bez vody při nižší teplotě až do jara. Nevadí, když se havorcie trochu seschnou, když je nejhůř, přelijí vodu z nejstarších vnějších listů do těch nejmladších. Zaschlé zbytky doporučuji včas odstraňovat, aby nebyly základem pro vznik nějaké nežádoucí hniloby.
Na začátku jsem s nadsázkou psala, že H.truncata je dnes v každé druhé sukulentní sbírce. Pokud patříte do skupiny těch prvních a dosud ji nemáte, zkuste se po ní poohlédnout na nějaké klubové výstavě či rostlinné burze, nebudete litovat, pokud si ji pořídíte. R.
Summary:
Description and experiences with the growing of south-african Haworthia truncata and H.truncata v.maughanii.
Fotografie 2:
1. Květ (Flower)
2. List H.truncata v.maughanii (Leaf of H.truncata v.maughanii)
3. H.truncata v.maughanii
4. Semeník (Capsule)