Ceropegia rendallii
Ceropegia rendallii N.E.Brown
Fotografie 1:
1. Ceropegia rendallii, Makhatini, RSA
2.Mladší květ (Younger flower)
3. Starší květ (Older flower)
............................................................
Je mi potěšením navázat na můj jakýsi, před časem uveřejněný úvod ke hlíznatým ceropegiím, které mě okouzlily svou podobností s cibulovinami a hlízami . Na mou asi slabým hláskem vyslovenou prosbu o případné příspěvky byla diplomaticky řečeno velmi slabá reakce, ve skutečnosti se nikdo neozval. Přesto se mé stádečko hlízek s liánovitými šlahouny, zvláštními květy a jmenovkami, začínajícími na rodové jméno Ceropegia, od té doby překvapivě rozrostlo. Pravda, musel jsem i klasicky zainvestovat (do klasických nákupů za hranicemi naší vlasti), ale přibyly i velmi vzácné kousky (ve stadiu hlízek i řízků) jako dárky od přátel. Zejména jeden přírůstek, původním původem z Madagaskaru a přechodným pobytem v Pardubicích, velmi potěšil (ještě jednou děkuji a brzo přijeď,B...).
Dnes však o první kvetoucí ceropegii z letošních přírůstků – Ceropegia rendallii. Přišla se jménem i lokalitou. Je to hlízka ze skupiny C.africana-multiflora-linearis, původem ze severu a východu JAR. Na severu zasahuje i do Zimbabwe a na východě ji lze najít v Kwa Zulu Natal a Swazilandu. Je poměrně dávno popsaná a tudíž známá a díky své příbuznosti tvoří v kultuře snadno hybridy s příbuznými sestřičkami. Proto není tak snadné sehnat ji takzvaně „čistou“ a lokalitní, bylo tedy pro „jistotu“ třeba sáhnout hlouběji do eurové kapsy.
Měla by mít hlízu o velikosti až 7cm v průměru, ta moje je tak asi v půlce maxima, do 4cm, je hladká a našedlá, drátovité kořeny vyrůstají po celém povrchu hlízy, který je povětšinou ponořen v substrátu. Takže na oku vystaveném temeni hlízy už je kořenů pomálu. Lijánovitý výhon, až metr dlouhý, není v žádném případě samonosný a okamžitě se pne po čemkoliv ve svém okolí. Listy jsou jednobarevné, srdčitého tvaru, shora řídce plstnaté a velikosti přibližně 1,5 x 3,0cm. Ty vyrůstají, jak je u ceropégií běžné, vstřícně v párech z tzv. kolínek, tedy míst kde později vyrůstají květní stonky a které jsou schopné po nařízkování a zasazení do vlhkého, nejlépe minerálnějšího substrátu vytvořit základ nové hlízky i s kořeny. Jak skvělé!
Největší ozdobou všech ceropegií, C.rendallii nevyjímaje, jsou pochopitelně květy, pro ceropegie principielně typické, ale zároveň až neskutečně různotvaré. Nejlépe je se pokochat fotografiemi z několika úhlů, pro tuto ceropegii je typická zelená stříška nad květem, srostlá z 5 dílků do nezaměnitelné podoby. Velikostně jde o 3cm velký květ, od bambulky po stříšku. Květů vyrůstá z jednoho místa postupně několik.
Pěstování bude stejně snadné jako u dalších ceropegií z této skupiny, z nichž je nejznámější a nejpěstovanější C.linearis se svým poddruhem woodii (česky také svícník). Mohou vegetovat i celoročně v teple, ale za cenu vyholených stonků. Navíc zde v zimě hrozí riziko odehnití hlízy. Přirozenější je dopřát této rostlině zimní odpočinek v podobě naprostého sucha (odeschnutí výhonů a zatáhnutí suché hlízy) a snížené teploty (pravděpodobně 10-15°C).
Tuším, že ne každému liána se svícníkovitými květy ulahodí,
ale domnívám se, že zrovna hlízovité ceropegie si jistou pozornost pěstitelů
zaslouží. A pro mě je to kousek fascinující milované Afriky, kterému když
dopřeju trochu pevné opory, odmění se mi nevšedním kouzlem filigránsky
propracovaných šperků z té nejlepší šperkařské dílny – přírody. J.
Summary:
Description and experiences with growing of south- African Ceropegia rendalli from family Apocynaceae.
Fotografie 2:
1. Hlíza (Tuber)
2. Stonek, listy, květy (Stem, leaves, flowers)
3. Detail květu (Detail of flower)
Komentáře
Přehled komentářů
Měl jsem jenom pouze jednu asi tak tři roky.V zimě jsem ji poze dával tak jednou týdně vodu po kapkách ,ale vždy jsem po asi tak dvouch dnech viděl pokrok v růstu.Letos jich mám asi tři druhy ale mám je doma i přez zimu.stale je okukuji a nechce se mi je dát zimovat.jednu zimu to prubnu a uvidím zda to vydrží doma v teple
Začínají mě okouzlovat
(JaVas-Na, 21. 11. 2012 19:57)