Begonia boliviensis
Begonia boliviensis deCandolle
Fotografie 1:
1. Kaudexy před nedávným pikýrováním ( Caudexes before recent plant out).
2. Kaudex 2,5 cm v průměru ( Caudex of calibre 1 inch).
3. Jednoletá B.boliviensis ( B.boliviensis 1 year old).
4. Samčí květ (Male flower).
...................................................................................................................
Po nahlédnutí do odborné literatury zjistíte, že kaudexních či pachykaulních begonií existuje docela slušný počet, i když tím nemyslím dnes už běžně rozšířené barevně kvetoucí kultivary, nabízené zahradnickými firmami. Begonia boliviensis, o které chci něco málo napsat, byla výchozím materiálem pro několik kultivarů begoníí. Pochází ze země, která dala původ jejímu druhovému jménu. Rostlinu jsem získala loni na jaře nákupem semen z jedné německé pěstírny. Početná prachová semena do týdne bez problémů vyklíčila, takže brzy začaly rostlinky protestovat kvůli nedostatku místa. Dostaly více místa v květináčích 10 x 10, ale ne na dlouho, protože jsem jich do každého natěsnala téměř stovku. S tímto počtem semenáčků jsem si nedělala příliš těžkou hlavu, počítala jsem se značnými ztrátami v zimní klidové sezóně. Největší „kousky“ dostaly privilegium vlastního květináčku. Po rozpikýrování rostliny brzy vytvořily drobný kaudex od velikosti barevné špendlíkové hlavičky po velikost třešňové pecky. Nadzemní části – stonky s půlsrdčitými listy byly naprosto nesukulentní a reagovaly na delší sucho zavadáním. Na podzim jsem omezila zálivku, na kterou rostliny zareagovaly zažloutnutím a postupným zaschnutím stonků. Květináče s hlízami našly místo na regálu v chladnější chodbě našeho domečku. Párkrát za zimu při slunečných dnech hlízky dostaly trošku vody, narašily ale až teprve v posledních dnech. To jsem zjistila po nedávném vysypání rozpikýrovaných semenáčů, které jsem provedla ze zvědavosti, kolik hlízek přežilo zimu. Na fotografii vidíte sami jejich rozdílnou velikost a také nižší počet (zhruba polovinu). Zasadila jsem je do směsi rašeliny, kompostovky a písku těsně pod povrch substrátu. Jsem zvědavá, zda letos některá z rostlin vykvete, protože květy má B.boliviensis pěkné, nádherně oranžovorudé. Ale to asi bude až během růstové sezóny, která v těchto dnech zvolna nabírá na obrátkách… R.
P.S.I.(10.8.2007): Rostlina skutečně vykvetla, velké oranžovorudé květy patří mezi nejatraktivnější, jaké moje sbírečka kaudexních, pachykaulních a sukulentních begonií má. Velmi zajímavé je, že B.boliviensis je pravděpodobně dvoudomá, to znamená, že jedinec má buď samčí nebo samiččí květy. Mezi rostlinami, které jsem si nechala z výsevů ve sbírce, je jen jedna samice a objevil se na ní jeden jediný květ. Sprášení se spolehlivě povedlo, semeník s vyvíjejícími prachovými semeny se na rostlině vyvýjel dlouhou dobu a v současnosti je již sklizený v sáčku na semena. Je pravda, že je v něm dost velké množství semen, takže o případné potomstvo je hravě postaráno….
Summary:
About growing of Begonia boliviensis, tuberous Begonia plant.
Fotografie 2:
1. Narašení vrcholu kaudexu před týdnem ( New top of caudex 1 week ago).
2. Listy (Leaves).
3. Rostlina se samčími květy (Plant with male flowers).
4. Samčí květy (Male flowers).
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den, prosím o radu, mohu tuto begonii nechat přes zimu v teplé kanceláři? přežije a bude další rok kvést?
Re: Begonia boliviensis
(Radka, 15. 6. 2017 22:31)Můžete, já ji mám celý rok na okně v kuchyni, v zimě spí (tudíž nezalévám, jen odstraním zaschlé stonky), na jaře naraší a teď mi právě kvete (mám poslední 2 rostliny). Dostává teď dost vody, aby v klidu dokvetla. Do klidu ji dostanete tím, že přestanete zalévat, nebo jednoduše odlomíte stonky.
Begonia boliviensis
(Kateřina Hládková, 15. 6. 2017 13:14)Dobrý den, prosím o radu, mohu tuto begonii nechat přes zimu v teplé kanceláři? přežije a bude další rok kvést?
Begonia boliviensis
(Kateřina Hládková, 15. 6. 2017 13:13)