Grusonia marenae
Grusonia marenae (S.H. Pearsons) E.F. Anderson
Fotografie 1:
1. Květ na konci jedné z větví G. marenae
2. Grusonia marenae
3. Detail trnů
.....................................................................
A nakonec proč ne?... - dnes tedy přidám do našeho zeleného menu jeden krajíček z odříkaného chlebíka. Je o mě známo, že v rámci kaktusovo-sukulentní rovnováhy hraji občas rád roli tzv. antikaktusáře. Nemyslím to zcela doopravdy, spíš jenom tak, aby si ti tvrdí antisukulentáři uvědomili, že to někdy může být i zrcadlově naopak. V naší sbírce kaktusy také historicky máme, píšeme však o nich velmi málo. Sice poněkud živoří na okraji našeho zájmu, ale o to více se někdy statečně hlásí o pozornost, navzdory našemu nehnojení a nepřesazování.
Tím je v podstatě dáno, že u nás nenajdete žádně kaktusové choulostivky ani vzácnosti, spíš ty druhy, které mají vysokou odolnost vůči našim tvrdým pěstebním podmínkám. Někdy až nepochopitelně kvetou, kde na to berou energii, vůbec netuším. V naprosté většině mě to nechává v klidu, aktivitu zde přenechávám Radce, pouze u hrstky lofofór se pokochám a pak ještě u několika konkrétních „pamětních“ rostlin zavzpomínám. Jsou to totiž kaktusy s význačnou minulostí, pocházející většinou přímo či zprostředkovaně od našich kamarádů. To je případ i této opuncie s nepřesnou jmenovkou, obsahující ale veledůležité „ex“ - Ex Jirka Krechovský.
Kytka k nám doputovala od přítele Milana Kůrky, který ji měl přímo od Krecháče. Její jméno bylo zřejmě „střeleno od boku“, měla to být Opuntia chaffeyi. Dokud letos poprvé nevykvetla a nezadala tím signál ke svému zviditelnění, bylo mi její jméno celkem fuk. Nyní však začalo klasické dohledávání, které ukázalo určité nové informace a možnosti. Že to není O. chaffeyi, bylo zřejmé téměř hned, ta totiž jako jedna z mála opuncií (možná jen jediná) má zatahovat do dužnatých kořenů (v podstatě klasický kaudex známý u sukulentů) a její výhonky mají každoročně odesychat. To naše rostlina nedělala. Následovalo googlovské pátrání mezi fotkami opuncií kombinované s odborným doporučením Milana Kůrky, že něco takového roste v oblasti Bahia Kino. Pak už se to začalo vylupovat, podobný habitus vykazovaly opuncie z rodu Grusonia (někdy též Cylindropuntia), vylučovací metoda (vzhled výhonků a barva květu) směřovala k rostlině s několika jmény, nejčastěji Marenopuntia marenae, po posledním přesunu dnes Grusonia marenae. Tento druh začíná být v mexické přírodě celkem ohrožený a má růst v Sonorské poušti, v okolí místa Bahia Kino.
Jako nekaktusář nebudu zabíhat do jakýchkoliv kaktusových odborností a tak jen laicky popíšu, že G. marenae roste jako nízký, široce větvený keřík. Její výhony jsou válcovité, s delšími internodiemi a jejich povrch je pokryt areolami, ze kterých rostou kraťounké opunciové glochidie (to jsou ty mikrojehly, milující lidskou pokožku) a dlouhé jehlicovité ostré trny. Květy jsou bělavé, z vnější strany narůžovělé, pohledné a celkem veliké.
Tak a mám za sebou svůj první kaktusový článek. Zcela určitě u mě nehrozí žádná invaze dalších druhů kaktusů ani opuncií, ale upřímně – třeba ta kaudexní O. chaffeyi by mě třeba zajímala. Nemáte ji někdo, nebo nevíte kde by mohla být k sehnání? Dík za info... J.
Fotografie 2:
1. + 2. Květ G. marenae
Komentáře
Přehled komentářů
Nedá mi abych se neozval. Obě mám od letošního června ve sbírce. Jak Opuntia chaffey, tak Micropuntia marenae - název opsán z jmenovky. Ale dle květu je to rostlina stejného jména, jako výše uvedená. Obě jsem pořídil během letošního výletu do Atomic Plant. Z té M.marenae by mohl jít vypěstovat hezký miniaturní keřík.
Re: Mám je! Obě.
(Jirka, 23. 10. 2015 7:27)Jářku dobrá zpráva! Našel jsem tuto O.chaffeyi také v nabídce rostlin fy Mesagarden (USA), ale ten Atomic je podstatně blíž. Už tedy vím, kam pojedu příští rok na jaře procvičit němčinu. Dík za komentář Petře.
Mám je! Obě.
(Petr Hoffmann, 22. 10. 2015 21:04)