Polyxena ensifolia
Polyxena ensifolia Schönland aneb malý článek o malé kytce.
Fotografie 1:
1. Květy (Flowers)
2. Polyxena ensifolia, Boesman River, RSA
...........................................................................
Dnes to bude o v tomto čase nakvétajícím drobečkovi, zatím jediném zástupci rodu Polyxena v našem skleníku. Tento rod patří do čeledi Hyacinthaceae a je velmi příbuzný se známějším rodem Lachenalia, se kterým se občas přetahuje o některé druhy. Vzhled jejich květenství je usvědčuje i z další příbuznosti s rody Massonia (také se v blízké budoucnosti objeví na ZL) a Daubenya (mimochodem velké jihoafrické vzácnosti). Literatura se mírně neshoduje v počtu druhů rodu Polyxena (něco mezi 2 až 7), ale není to zase tak důležité, oni si to profesionální botanici po čase zase nějak jinak přeskupí.
P.ensifolia je drobná 2-listá cibulovinka (do
Nebudu se nějak rozplývat nad krásou této drobné cibulovinky, fotky napoví, naše stádečko je zatím mladé, byť květuschopné. Na internetu lze najít i poměrně robustní mnohočetná květenství, zřejmě na starších a silnějších rostlinách. U těch je zřetelnější podobnost s květenstvím massonií. Barva květů na nízké stopce je od bílé přes růžovou po světle fialovou u různých forem z různých lokalit.
Pěstování je vzhledem k zimnímu růstu u nás mírně složitější, není úplně snadné zajistit kombinaci maximálního zimního světla s relativním chladem kolem 15-
Summary:
Description and experiences with growing of south-african bulb Polyxena ensifolia from family Hyacinthaceae.
Fotografie 2:
1. Rostlina se semeníky (Plant with ovaries)
2. Mladé semenáčky (Young seedlings)
3. Semena (Seeds)
4. Rostlina po sezóně (Plant after growing seassion)
Komentáře
Přehled komentářů
Myslím, že jsem to základní v článku napsal, ale zestručním to znovu. Je to jednoznačně ZIMNÍ ZÁLEŽITOST, stejně jako například známější lachenálie. Rostou v období tzv. krátkého dne (tj. u nás v zimě) a nejdou převrátit. Něco jiného je první období po vyklíčení, tam je lze udržet v růstu přes léto, aby do zimy nezatáhly a aby ten první rok do jara co nejvíc narostly. V tomto období je sice letnění možné, ale rostlinky jsou křehké, snadno poškoditelné sluncem i škůdci, neriskoval bych to v klasické podobě. Ale někde v polostínu na verandě,proč ne. V dalších letech bude v létě spát, takže letnění je už zbytečné a při zimním růstu je "zimnit" venku nemůžete. Chápu, že pěstování zimních rostlin je v našich podmínkách nejednoduchou záležitostí, ale snažím se na to upozorňovat při každé příležitosti.
Zálivka
(Barbora, 26. 8. 2009 7:52)Na jaře se mi ze semínek podařilo vypěstovat dvě rostlinky,potřebovala bych poradit se zálivkou.Jak často zalévat,už vůbec nevím,jak v zimě,kdy vlastně roste.A prospělo by letnění?Děkuji.
Nó...konečně
(Jirka, 31. 10. 2007 10:07)Vždyť to do Tebe hučím už celej rok! Jenom si něco vymysli na ty zimní kytky a zavalím Tě cibulovým materiálem.
Nó...
(Jirka Kytička, 26. 10. 2007 18:28)
Takové hezké, malé, milé, svěží...
... no prostě super kytička. Asi se dám na cibulky.
Pěstění
(Jirka, 26. 8. 2009 15:31)