Eucrosia bicolor
Eucrosia bicolor Ker Gawler
Tak se vám musím přiznat, někdy jsem sice nejlepší (ale skromnej), ale někdy jsem zase hubič. Je to zatraceně nepříjemný pocit vyklepávat květináč s mrtvou cibulkou, ale když už se to stane, je správné se k tomu přiznat a vzít si z toho (nebo rovnou napsat) ponaučení. A když už tuhle rubriku „in memoriam“ na ZL máme, je vhodné ji čas od času naplnit.
Každé předjaří je takové rozpolcené období. Pěstitel, kontrolující květináče po zimě a plánující, jak se už ti letní pašáci probudí do krásy a síly, nachází kromě pučících miláčků také uschlé, shnilé, podivně zhroucené zbytky loni tak parádních kytek. I letos se ve skleníku něco „nepovedlo“ a přibylo trochu místa pro další květináče, mrzuté je, že odešlo i pár kytek, které se budou tuze špatně znovu shánět. Naštěstí to není případ rostliny, o které budu dnes psát – o exoticky kvetoucí cibulovině z jižní Ameriky Eucrosia bicolor.
Zatím jsem, pokud si dobře pamatuji, čtenáře žádnou cibulí z nového kontinentu nepočastoval. I já jsem začal vnímat jižní Ameriku jako další cibulový ráj teprve „na druhou dobu“. Tyhle rostliny se ale většinou dají sehnat ještě složitěji než ty jihoafrické, takže se zatím vzdělávám v nepočetné literatuře a rozhlížím po seznamech distributorů. Nejjednodušší je začít u holanďanů a firem na ně napojených a ejhle – pár jihoameričanů v jejich katalozích lze objevit. Letos jsem si dal závazek, že pro vás na ZL „objevím Ameriku“. Tedy aspoň tu cibulovou a převážně dostupnou.
Rod Eucrosia je příhodným průkopníkem v tomto objevování. Čeleď Amaryllidaceae je vždy zárukou zajímavě až originálně kvetoucích cibulovin. Nejinak je tomu i v případě rodu Eucrosia, malého rodu z Peru a Ekvádoru. V současné době má 7 druhů, 3 endemické v Ekvádoru a 2 v Peru, zbytek je „podobojí“. To je také případ Eucrosia bicolor, která přesto, že se jí přezdívá „Peruvian Lily“, je domovem v obou andských zemích. Tento rod je blízce příbuzný rodům Phaedranassa a Rauhia, o kterých snad na ZL někdy v budoucnu bude také řeč.
E.bicolor je objednatelný u několika českých distribučních firem, tím je dostupný nejen pro čtenáře ZL, ale i pro můj druhý pěstitelský pokus. První začal objednáním, zasazením a úžasným nakvetením. Dokonce tento první exemplář ozdobil naši skromnou expozici na plzeňské výstavě K+S v roce 2006. Po dokvetení se původně jedna cibule rozdvojila a bez problémů přezimovala první zimu v domě pod střechou (a v teple). Druhým rokem vegetovaly obě cibule bez nakvetení, jen vytvořily další malé odnože. Po sezóně zůstaly zatáhlé cibule po celou zimu ve skleníku spolu s ostatními cibulovinami i sukulenty v teplotách: 5-
Co říci k popisu této eukrosie? 2-4cm podzemní cibule s letní vegetací a zimní dormancí, s malým sudým počtem krátkých, širokých listů, s podélnými „vlnkami“ a zakončenými špičkou, které jsou více-méně přitisklé k substrátu. Skutečnou kráskou se stává eukrosie v okamžiku kvetení – 20cm vysoký stvol s 2-6 květy neobvyklého vzhledu – viz fotografie. Není divu, že se tyto květy používají i k řezu.
Teprve po tom neslavném konci své první eukrosie jsem si na netu trochu osvětlil jejich správné pěstování a vše bylo náhle jasné. Přechod z vegetace do klidu a způsob jejich přezimování je klíčem ke správné a asi i delší vegetaci v kultuře. Po zaschnutí listů dosušit při zvýšené teplotě (kolem
Jdu tedy do druhého pokusu – objednávám další cibule Eucrosia bicolor (a například další jihoameričanku Chlidanthus fragrans) a nemohu se již dočkat opět těch výstavních květů. J.
Autor článku NENÍ obchodním zástupcem ani jedné z neuvedených českých distribučních firem a dokonce se jím do budoucna nechystá stát J. (pozn.red.ZL)
Fotografie:
1. Květenství Eucrosia bicolor
2. Květ
3. E.b. jako jeden z exponátů na výstavě KKP 2006
Komentáře
Přehled komentářů
Dík za krásně popsané pokusy. Ty mne dovedly k tomu, že jsem se nevzdala a Eucrosiu bicolor sázím do květináč(ů) již 3. rok. Ani letos nevykvetla. Z jedné cibulky jich mám už kolem 15, ale nekvete a nekvete. Ukládám je do tepla v papírovém sáčku(blízko radiátoru). Pak je mám v lehce drenážovaném substrátu na parapetu. Okno je malé, možná je málo světla. Cibulky jsem letos nechala z půlky vykukovat. Nehnojím. Mám ji v bytě a jsme zvyklí na teplotu kolem 20°C. Může to být ta chyba? Teď jí už zavadají listy a postupně se možná ukládá k dormaci.? Když jí dám letnit obávám se přemokření. Poraďte, prosím, kde udělali soudruzi chybu? Děkuji
Re: Bohužel
(Jana, 16. 3. 2008 13:08)Jejda...jsem od Pardubic, tudíž do Chrudimi co by dup. Takže spíš se objevím tam než v Plzni. Mrzí mě, že tady na těchto stránkách chybí kontakt s lidmi....není možné že by nebyl zájem.Já jsem asi švihnutá kytičkářka, protože moje rodina už nepovažuje moje kytičky za hobby,koníček...ale za nemoc..:-) Mějte se hezky.
Bohužel
(Jirka, 16. 3. 2008 8:32)S výstavami to nepřeháníme, většina našich kytek nejsou žádné velké atraktivní výstavní kusy,historicky pěstujeme spíš drobné druhy a různé upřímně řečeno "divnosti". Jediná výstava, které se pravidelně účastníme, je výstava K+S v Plzni = výstava klubu, jehož je Radka členkou. Něco podobného je s naším prodejem přebytků - nikam nejezdíme, s vyjímkou Zavírání sezóny v Chrudimi, kde si malým prodejem přilepšíme na benzín a ubytování. Jinak spíš to obraťme, až budete mířit někdy v budoucnu do západních Čech, do Plzně, ozvěte se a zastavte. Ať vám cibulky rostou!!! J.
Výstavy
(Jana, 16. 3. 2008 6:56)Díky za info. A ještě dotaz. Nejezdíte vystavovat do Lysé nad Labem?
Odpověď z bezvědomí
(Jirka, 13. 3. 2008 21:59)Když o tom tak přemýšlím, tak jsem ji zasadil z půlky nad zem, abych se kochal její "ciboulí". Ale je docela pravděpodobné, že přirozenější by bylo o něco hloubější posazení. Nemyslím tím hluboko pod zem, ale nechal bych vyčuhovat jenom špičku cibule nad substrát. Nejlepší by bylo jich mít víc kusů a ověřit experimentálně, co bude této eucrosii lahodit víc. Fakt nevím, jenom tuším.J.
Dotaz
(Jana, 13. 3. 2008 14:04)Jen dotaz,cibule do země nebo pěstovat jako amarylis? Z uvedené fotky mám alespoň tento dojem. Chlidanthus jsem pro změnu "zlikvidovala"já. Letos taky druhý pokus. A spíš do květináče.5
pokusy
(Jitka, 24. 6. 2011 18:06)