Boophane disticha
Boophane disticha (L.f.) Herb.
Fotografie 1:
1. Nalezené květenství B. disticha
2. Rostlina v olistěném stavu
..............................................................
Takže vítejte po měsíční pauze vyplněné (aspoň v našem případě) usilovnou prací stěhovací, přesazovací, vystavovací a lehounce i prodejní. A to jsem skromně vynechal, že k tomu finišujeme dvě rozsáhlé tiskoviny pro Sekci pěstitelů sukulentů, jejichž redakce je letos plně na nás dvou, stále rychleji stárnoucích sukulentářích, s náročnými pracovními úvazky. Tolik na vysvětlenou.
I tento víkend jsem měl původně v plánu jiné pracovní a spisovatelské resty, nečekaná událost ve skleníku však můj program změnila a já se s vámi podělím o svoji radost.
Cibulový rod Boophane jest rodem africkým, amarylkovitým a v zásadě malým. Někteří botanici hovoří o 5-6 druzích, někteří jen o dvou. Nakonec nechme to na nich, je to jejich chleba a nám ponechme tu nejjednodušší verzi, a sice že jeden druh (Boophane disticha) je letní cibulovinou a druhý druh (Boophane haemanthoides) je naopak zimní.
Moje „bufaní“ stádečko je v pěti květináčích, bylo větší, ale něco jsem uhubil a něco porozdával. Nyní mám čtyři distichy a jednu haemanthoidesku. Přesto, že jsou některé asi docela staré cibule, nikdy jsem nepočítal, že by mi vykvetly (a tím bych o nich mohl na ZL psát). Zastával jsem totiž určitou teorii, kterou jsem i šířil, že totiž tyto v mnoha ohledech magické cibuloviny v květináčích nekvetou. Viděl jsem za cca 20 let svého cibulaření pouze dva případy kvetení bufane – jednou v plzeňské botanické zahradě a podruhé ve skleníku Petra Pavelky – a v obou případech byly kytky zasazené v záhoně. Jedno kvetení se (v jiné botanické zahradě) povedlo v květináči, u velké nedávno importované kytky, ale tam bylo na kvetení založeno zřejmě ještě z domoviny. Z toho jsem odvozoval, že bufane potřebují prostor na svoje dlouhé kořeny a k tomu částečnou zálivku i v době, kdy spí. Čili obtížně splnitelné podmínky v klasickém květníku.
Nyní je všechno jinak, teorie se mi rozpadla, kvete mi Boophane disticha i bez záhonu. Marně zatím přemýšlím a spekuluji, co to způsobilo, čím byl ten loňský a případně letošní rok z hlediska teplot, zálivky a dalších podmínek tak jiný, že se to povedlo. Jenom zrekapituluji svoje pěstování – hluboké květináče, nadzemní umístění cibule, 2-3 roky nepřesazované, umístění celoročně ve skleníku blízko betonové podezdívky, občasná zálivka i v bezlistém stavu. K tomu nedávná opakovaná „zapářka“, protože jsme ještě nestihli odstranit druhý bok skleníku, přičemž bufane jsou v místě, kde teploty občas asi vystoupají k vyšším hodnotám. Rostliny se napřeskáčku olisťují i zasychají, občas oberu zaschlé listy a velmi málokdy pohnojím něčím univerzálním, loni jsem sice koupil nějaká nová hnojiva na cibuloviny, ale nepamatuji se, jestli jsem s nimi hnojil zrovna bufane. Nakonec bych to uzavřel opatrným mezizávěrem, že si se mnou příroda zalaškovala, zásluhu na tom asi nemám, nebo o ní aspoň nevím.
Přidám několik obecných, z internetu a knížek opsaných informací. Zrovna Boophane disticha patří mezi široce rozšířené a výrazné cibuloviny jižní, střední a východní Afriky. Roste v oblastech letních srážek v podstatě od Angoly, Namibie, Botswany na západě, přes JAR, Lesotho, Malawi a Mosambik na jihu a dále na sever – Tanzánie, Keňa, Uganda, Rwanda, Zimbabwe, Zambie a ještě dál – Kongo, Burundi. V podstatě ve všech zemích se využívá v lidovém léčitelství, i přes svoji extrémní jedovatost (všechny části) je v nějakých ohledech medicínsky použitelná. Sám jsem ji před mnoha lety našel v severnější Namibii na farmě Lala Panzi u Grootfonteinu. Mladé semenáčky byly doutníkovitého tvaru a byly schované hluboko v písčité zemi, staré kytky s průměrem 10- 15cm (některé i větší) už byly vytlačené na povrch. Rostly sice v travnatém zápoji, vždy však kolem nich byl kruh, ve kterém tráva nebyla. Byla to velmi suchá krajina s obrovskými teplotními rozdíly den/noc, teplota v noci klesala k 1-3°C.
Tak už se pro dnešek rozloučím, psalo by se klidně dál, ale další úkoly volají. Jenom na závěr jsem ještě více vykolejený i nadšený zároveň. Včera při večerním focení jsem zjistil, že v sousedním květináči raší květenství u další Boophane disticha. Neblíží se konec světa? J.
Fotografie 2:
1.+ 2. Různé fáze květenství B. disticha
3. Nové květenství na jiné rostlině
4. Detail květenství B. disticha
Komentáře
Přehled komentářů
Zdravim mam take rostlinku.od pana Pavelky chtel jsem se zeptat mam ji doprat hlubsi kvetnik.a kolik ji mam.ne hat na zemi.dekuji
Re: B.disticha
(Jirka, 22. 3. 2020 18:41)Určitě větší (hlubší) květník, ale za podmínky vylehčeného (rychle vysychavého) substrátu. Druhá otázka je asi jak vysoko umístit vlastní cibuli nad zemí. V přírodě jsou většinou podzemní, ale v kultuře je lepší ji téměř celou dát nad zem. Každopádně má ráda velké teplo. Kvetou mi nyní po těch letech čekání už pravidelně a je to velký zážitek.
B.disticha
(Honza, 22. 3. 2020 18:34)