Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co udělat s nově přinesenou kytkou

7. 9. 2008

Co udělat s nově přinesenou kytkou?

Obrazek
 


Fotografie 1:

Z květináče vyklepnutá Aloe mitriformis (Transplanting Aloe mitriformis)

.............................................................................................................

Nabízí se odpovědět: postavte ji mezi ostatní. To by však bylo moc snadné a leckdy také osudné. Myslete na to, že s každou novou kytkou (i od zkušeného pěstitele) si přinášíte také substrát, ve kterém je zasazená (pokud nepřijde poštou volně zabalená) a i bez substrátu potencionální choroby a škůdce. Je tedy prozřetelné dodržovat pravidlo vstupní karantény. Bohužel, choroby na první pohled neuvidíte a někteří škůdci také nejsou zrovna velicí natolik, aby si jich všiml i bystrozraký. Nám se vždy vyplatilo rostlinu postavit stranou od ostatních a co nejdříve vysypat z květináče. Zkontrolujete tak stav kořenů - uhnilé jsou rezavěhnědé a snadno při dotyku odpadávají, ty určitě olámejte. Zjistíte případnou přítomnost úporného červce kořenovky (bílé voskové chomáčky na kořenech), který s chutí nasává na kořenech, což by až tolik nevadilo, ale rány po pijatice jsou vstupní branou pro hnilobu. Ale škůdců se bude určitě věnovat některý z dalších dílů rubriky Jak na to.

Nebojte se vysypání, často tímto úvodním úkonem zachráníte kytce život. Substrát, do kterého sázejí velkopěstírny, je většinou čistá rašelina, ve které by vám rostlina chvíli přežívala a nakonec odešla k pánu. Navíc mohou z podobného substrátu po čase vyletět úmorné mušky smutnice (rašelina a kořeny v ní moc chutnají larvám smutnic – sklovitým červíčkům s černou hlavičkou). Tím máte šanci zasadit rostlinu do svého substrátu a do případné vhodnější nádoby (podle velikosti a druhu kořenů). Například u kaktusů se nemusíte bát určitého zkrácení příliš dlouhých kořenů, ovšem jen čistým nástrojem, aby se kořeny neinfikovaly nějakou špínou. Já osobně podobně přerostlé kořeny zkracuju i některým sukulentům, ale musím mít jistotu, že rány dobře zaschnou dřív, než zase začnu zalívat. Proto je tohle zkracování nejvhodnější v suchém stavu před začátkem růstové sezóny. Jinak pokud má rostlina kořeny zdravé, čisté, můžete hned rostlinu zasadit do nového a brzy začít opatrně se zálivkou. Pokud jste na kořenech dělali nějaké úpravy, určitě nezalévejte hned po opětovném zasazení (nejlépe do suchého substrátu) a třeba pár dnů rostlinu jen roste postřikovačem tzv. na list. Kytku jste prohlédli, případně ošetřili a teď asi dumáte, do čeho ji znovu zasadit (a nemyslím tím nádobu). Vůbec se toho nebojte, myslím, že to bude zajímavé téma na další díl této nové rubriky. Tak dočkejte času, příště se dozvíte víc…

Summary:

What to do with new succulent plant in your collection.

Fotografie 2:

1. Haemanthus sp. po vysypání (Transplanting Haemanthus sp.)

2. Ta samá rostlina bez starých kořenů (The same plant without old roots)

Obrazek
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

díky

(ivcza, 11. 9. 2008 9:36)

díky za radu - ohnilé části jsem už odstranila, snad to bude ok.

Crassula

(Radka, 10. 9. 2008 19:06)

Pokud vím, listy většiny rostlin rodu Crassula bez problémů koření, takže i vršek růžice by Vám měl zakořenit. Hlavně odstraňte všechny ohnilé části, jinak Vám hniloba bude postupovat dál. Druhá rostlina může být zdravá, ale buďte bdělá :-).

prosím o radu

(ivcza@atlas.cz, 10. 9. 2008 17:03)

ahojte, prosím o radu..před 2 měsíci jsem si koupila nějaký kultivar Crassuly (vypadá jako dorůžova Morgan Beauty) normálně v květinářství takže jsem hned přesazovala z rašeliny do směsi pro sukulenty s pískem. Bohužel se kytky v poslední době začly jakoby naklánět a u jedné (a bojím se že i u druhé - byly 2 ks v jednom květináči takže jsem je rozsadila) se už projevila hniloba takže mi zůstal v ruce vršek - myslíte že zakoření (jako vrcholový řízek?) a co s tou druhou rostlinou? bojím se aby neskončila stejně--díky za radu, mějte se krásně

Vidíte,

(Romča, 8. 9. 2008 12:13)

a já myslela, že je lepší rostlinu nechat aklimatizovat a přesadit ji až za delší dobu...a o karanténě ani nemluvím... se skoro stydím přiznat, že nováčky dávám hned k ostatní. Eště že já vás mám ;o) Díky za super rubriku a pro mě hodně důležité články...
Brno zdraví Lhotu