Také máte nějaký Anacampseros a nevíte jaký?
Také máte nějaký anakampseros a nevíte jaký?
V žádném případě vás nechci podceňovat, ani nijak zkoušet, ale víte vlastně, co je anakampseros? Už jsem vám nedávno představila aspoň povrchně v květu jeho blízce příbuzné – avonie. Dnes jsem chtěla původně psát o konkrétním anakampserosu, ale včas jsem se zarazila. Protože i já jsem měla v tomto rodě ještě nedávno zmatek, myslím si, že férovější vzhledem k vám všem, kteří se v nich také nevyznáte, by bylo alespoň laicky poradit, jak zjistíte, jaký druh vlastně máte. Přiznám, se že přeložený a převyprávěný klíč z knihy G.D.Rowleyho jsem zkusila zveřejnit v jednom českém časopisu o exotických rostlinách, ale chtěla bych ho zjednodušit ještě více.
Takže dnes si nebudu všímat rostlin rodu Avonia ze stejné čeledi Portulacaceae, které mají chlupy přeměněné v šupiny a květy přisedlé na vrcholech stonků. Vynechám i zatím hodně vzácné zástupce rodu Anacampseros, kterými jsou kaudexní A.comptoni, A.scopata a A.bayeri. Pokud je přeci jen máte, už pravděpodobně nejste v tomto rodu úplní začátečníci a zbytečnými řečmi o něčem, co dávno znáte, se určitě nebudete zdržovat. Svými vypozorovanými radami mířím k těm z vás, kdo mají jeden nebo několik anakampserosů buď náhodou, nebo třeba jako dárek od známého, a teď ve vás hlodá červíček zvědavosti, jak se ta rostlinka může jmenovat, případně jestli jméno na jmenovce je správné. Mně se to také stalo a donutilo si o nich najít nějaké informace. Člověk by neměl slepě věřit všemu, co někdo předtím na jmenovku napsal. Nuže, pusťme se do toho.
Běžné anakampserosy můžu rozdělit do dvou skupin podle toho, zda mají či nemají chlupaté listy. To je znak, který máte na očích po celý rok. Anakampserosy kvetou odpoledne až večer, takže si v létě po práci můžete všimnout dalšího (i když pomíjivého) znaku: velikosti, barvy a tvaru květu. Třetím znakem jsou semena, která naštěstí vznikají i bez vnějšího přičinění a pokud květenství nezaschne předčasně, vždy se jich dočkáte.
Chlupaté listy mají: A.albidiflora, A.arachnoides, A,filamentosa (+ 2 poddruhy: namaquensis, tomentosa), A.subnuda (pozor! ssp.lubbersii má listy výjimečně lysé), A.karasmontana, A.baeseckei. Chlupy mohou být i v axilách (v paždí listů).Květy mají drobnější, s kopinatými, špičatými korunními plátky, semena jsou drobná, hnědá, holá nebo maximálně bíle ojíněná.
Druhou skupinu tvoří anakampserosy, které mají listy holé. Opět mohou mít více či méně chlupů a štětin v axilách. Patří sem A.marlothii, A.rufescens, A. telephiastrum, A.lanceolata a A.retusa. Až na ten poslední, který mají květy spíš podobnější první skupině chlupatých anakampserosů, jsou květy větší, korunní plátky široce oválné či lopatkovité a semena v papírových obalech (opět jediný A.retusa má semena jen bíle ojíněná).
Zkusím to sepsat nějak přehledně a doplnit fotografiemi nejtypičtějších rostlin onoho druhu (vybírám z naší sbírky, lepší nemám):
Chlupaté listy, potažené chlupy či řídkou plstí (nemyslím chlupy v axilách):
Přiznám se, že rozeznat od sebe vlasaté druhy A.albidiflora, A.baeseckei a jednotlivé poddruhy A.filamentosa není vůbec jednoduché a i mně to dodnes dělá potíže. Ostatní druhy jsou docela rozpoznatelné, stačí trocha cviku.
Listy holé, květy rozměrnější, semena většinou v obalech:
Líp vám přehled druhů zatím představit neumím. Čerpala jsem z vlastních pozorování a hlavně z téměř deset let staré publikace „Anacampseros, Avonia, Grahamia – A Grower´s Handbook“, kterou napsal slavný G.D.Rowley. Existují dnes další druhy, které nejdou ani přibližně do žádného výše popsaného druhu zaškatulkovat, natolik se jednotlivými znaky liší (A.miniatura nom. prov., A.pisina nom. prov., A.lancifolia nom. prov. atd.). Pravděpodobně čekají na nové popisy, nebo je už možná v tuto chvíli mají, jen já o tom nevím J. Musím zdůraznit, že výčty délek a tvarů se vztahují na rostliny pěstované na plném světle, nikoliv někde v podrostu větších rostlin, pod stoly nebo hluboko za záclonou v pokoji. Anakampserosy milují slunce, není třeba je přehnaně zalévat, jen tak lze docílit nádherného přirozeného kompaktního vzhledu. Takže doporučuji v sezóně skleník, zahradu, terasu, balkón nebo alespoň parapet na oknech s dostakem slunce. S vodou to nepřehánět, pokud rostlina má vody příliš, roste příliš bujně a může uhnít; pokud moc málo, jen se jí scvrknou a sevřou listy, takže dostaneme znamení k zálivce. Od podzimu do jara úplné sucho, i za cenu odschnutí starých listů – snadno je na jaře odrolíte. Pokud jste anakampseros pěstovali bez dostatku slunce a ošklivě se vám vytáhl, nezoufejte, odlomte vrcholovou růžici a ta vám po zaschnutí rány znovu zakoření. Případně můžete uštípnout nevzhledné vrcholy a spodní části znovu obrostou. Dostanete tak šanci dát anakampserosu to nejlepší, co můžete poskytnout. Takže ať vám tyhle sluneční rostlinky dělají radost jako mně. R.
Vysvětlivka: nom. prov. je latinské nomen provisorium, znamená to prozatímní jméno.
Fotografie:
1.A.arachnoides - květ (flower)
2.A.arachnoides
3.A.baeseckei
4.A.karasmontana
5.A.karasmontana
6.A.subnuda
7.A.subnuda ssp.lubbersii
8.A.filamentosa ssp.namaquensis
9.A.filamentosa ssp.tomentosa
10.A.marlothii - květ (flower)
11.A.marlothii
12.A.marlothii
13.A.lanceolata
14.A.telephiastrum
15.A.rufescens
16.A.retusa - květ (flower)
17.A.retusa
18.A.retusa f.lanuginosa
Summary:
Attemp to summarize identifying attributes of particular specieses of genus Anacampseros.
Zpět na úvodní stránku (Home) www.zelenelisty.estranky.cz
Komentáře
Přehled komentářů
ten clanok vobec nie je dlhy a tie rastlinky si to zasluzia....su nadherne,tesim sa z nich kazdy den a doslova tancujem tanec radosti pri kazdom kvietku....starsi syn by vedel rozpravat,on mi ich totiz foti....hihihii...este raz dakujeeeeeem....Katka.... :o))))))
Anakampserosy
(Radka, 27. 8. 2007 21:44)Abych pravdu řekla, hokej v názvech jsme měli s Bogem oba. Jemu vděčím za to, že mě svými dotazy donutil začít si dělat v názvech pořádek. Patří mu mé tisíceré díky (bez ironie). Mám naštěstí přístup aspoň k nějaké literatuře a už se v Portulacaceae hrabu skoro rok. Zjistila jsem, že určovat anakampserosy nakonec jde, když člověk ví, jakých znaků si všímat. Jinak se omlouvám za šílenou délku článku (Jirka dlouho odmítal článek číst pro revizi, když viděl, jak je dlouhý; přeci jen anakampserosy nejsou jeho šálek kafe), ale nějak jsem se do toho zahrabala. Teď už budu postupně psát o jednotlivých druzích a popíšu typické znaky. Takže foťte si květy, sbírejte semena (další poznávací znak) a pak už jen porovnávejte. To by bylo, abychom si v nich neudělali pořádek. Rovněž zdraví Radka Jirásková :-)
:o))))
(siska4+, 27. 8. 2007 21:04)mila Radka,po precitani Vasho clanku mam este vacsi hokej v tom,ake vlastne anacampsery to doma mam...vsetky su od Boga a uz zacinam mat pocit,ze akosi vsetky veria v jedneho pana boha,aj ked nazvy su ine....hihihihii....vsetky kvitnu na ruzovo...aky taky rozdiel medzi nimi je,ale celkovo mam pocit,ze ide o rovnake druhy...este pockam aspon rok a potom zacnem spekulovat,co to vlastne mam...aj ked musim uprimne povedat,ze sa mi pacia vsetky...su to nadherne rastlinky a ked kvitnu je to parada...takze asi tak....krasny vecer Vam zelam....aj Jirkovi... :o))))))...Katka
....
(siska41, 27. 8. 2007 21:48)