Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tylecodon suffultus

18. 2. 2025

Tylecodon suffultus Bruyns ex Toelken 1978

t.-suffultus-kolaz.jpg

O čem jiném psát v zimě, než o „zimních“ rostlinách ? Přesněji řečeno o sukulentních rostlinách, které rostou v době naší zimy, protože pocházejí z oblastí, kam přicházejí srážky v době tamní zimy. Nevadí jim proto nižší teploty ve skleníku a některým dokonce ani menší intenzita světla.

Jednou z mnoha takových rostlin v naší sbírce je jeden z několika desítek zástupců rodu Tylecodon: Tylecodon suffultus. Není to žádný přehnaně vzhledný krasavec (Jirka jej nazval sukulentem pro šílence, nevím, jak to myslel), jeho tenký tmavě žíhaný stonek, vyrůstající ze ztloustlé báze, se všelijak kroutí a nese pár nenápadných dužnatých listů. Jedním z typických znaků je červená barva nových přírůstků, která se později ztrácí a mění se na stříbřitě šedou s již zmiňovanými černými čárkami. V době našeho jara se na konci stonku začne vyvíjet květenství s nedlouhou květní lodyhou a několika krátce trubkovitými květy, jejichž barva je z venku žlutozelená a na doširoka rozevřených květních lalocích růžovočervená. Květy jsou oproti některým dalším tylekodonům relativně drobné.

Měla jsem to štěstí tento druh vidět na dvou lokalitách v okolí jihoafrického Vanrhynsdorpu. Všimnete si ho jen velkou náhodou díky vyčnívajícímu květenství, jinak téměř splývá s okolní vegetací. Nakonec o tom vypovídá i latinské jméno tohoto druhu: suffultus znamená podporovaný a odkazuje to na to, že se tenký stonek spoléhá na oporu okolní vegetace, jinak se musí plazit potupně po zemi.

Poměrně nedávno se objevil popis nového druhu rodu Tylecodon. Jmenuje se T. celatus a zmiňuji jej hlavně proto, že dokud nevykvete, dost se podobá výše popisovanému T. suffultus. Dokonce roste skoro ve stejné oblasti v okolí jihoafrického Vanrhynsdorpu. Až když vykvete, ukáže se, že rovněž podobné květenství nese květy, které mají odlišnou žlutou barvu květních laloků. Jak se tyto dva druhy rozlišují mimo dobu květu netuším, ale od toho jsou jiní odborníci. Chtěla jsem o něm něco krátkého napsat i kvůli tomu, že ve dvojdílném speciálu Adenia z roku 2018, věnovanému rodu Tylecodon, je o něm jen krátká zmínka bez fotografie. Tímto to napravuji. R.

Fotografie 1: Tylecodon suffultus

Fotografie 2: Tylecodon celatus

t.-celatus-kolaz.jpg