Avonia rhodesica
Avonia rhodesica (N.E.Brown) G.D.Rowley (1994)
Fotografie 1:
1. Avonia rhodesica, 5km W of Masvingo, Zimbabwe
2. Semenáče (The seedlings)
3. Detail šupin (Detail of the scales)
......................................................................................
Pokud by některé z našich rostlin měly aspirovat na titul Rostlina s nejzajímavějším příběhem, Avonia rhodesica by určitě patřila do širšího finále. Však posuďte sami…
Před pěti lety tato avonie určitě nepatřila k běžným druhům v našich sbírkách. Alespoň tedy mně se o ní v té době mohlo jen zdát. Jirka byl však v té době jiný kabrňák a přestože jeho hlavními objekty zájmu byly především jednoděložné rostliny, nebránil se zajímavostem z jiných rodů a čeledí a dokázal si u pěstitelů sehnat spoustu netradičních sukulentních šperků. Sehnat je dokázal, ovšem s udržením už to bylo složitější, ale sáhněme si na srdce, jestli to u nás dalších není trochu podobné…Avonia rhodesica pocházela z jedné zahraniční pěstírny a pyšnila se přesnou lokalitou z dalekého Zimbabwe (dříve Rhodesia – odtud také pochází druhové jméno této avonie). Avonií s viditelným a zřetelným kaudexem mnoho není – A.quinaria (i s ssp.alstonii), A.dinteri a právě A.rhodesica. U těchto rostlin občas dojde k tomu, že díky neopatrné zálivce kaudex vyhnije a nám zbyde jen hrstička více či méně zaschlých větviček, s kterými si pak už moc nevíme rady. Stejně se to s vzácnou a asi ne zrovna levnou A.rhodesica přihodilo Jirkovi. Jednoho dne mi přinesl pytlík bezprizorních žížalek – větviček a se smutkem v hlase je odepsal jako adepty na obohacení kompostu. Naštěstí pro rostlinu však mám jednu zvláštní úchylku (asi nejsem jediná), že nic zeleného nevyhodím a mám vždy po ruce krabičky s pemzou či substrátem (dnes už i skleničky s vodou) pro podobné nemilé případy. Zbytky rostlin zapíchám do substrátu (písku, pemzy….) a nechám je osudu s vědomím, že naděje umírá poslední.
Zrovna u A.rhodesica se čekání vyplatilo, téměř každá z větviček pustila v písku kořínky a do roka vytvořila nový kaudex. Měli jsme tak bezděčně množství rostlin na výměnu a na dárečky kamarádům, což se ještě umocnilo v okamžiku, kdy rostliny vykvetly (květy intenzivně voní a dokážou bez problémů provonět místnost).
Je možné, že příroda touto možností zakořeňování odlomených větviček kompenzuje problematičtější rozmnožování semeny. Semen lze sice během sezóny sebrat dostatek, i když jich v suchých tobolkách nebývá mnoho – dají se vždy spočítat na prstech rukou (nakonec větviček je mnoho a těch kvetoucích rovněž), semena v pohodě klíčí, ale problémem je udržení velmi choulostivých a jen pomalu rostoucích semenáčků. Nám se podařilo udržet vždy jen několik jedinců, zatímco u jiných druhů avonií byly semenáčky vitálnější a daleko početnější. Pravda, kdybychom se víc snažili, možná by výsledky byly veselejší. Za zmínku stojí i to, že ze třech původních rostlin (myslím ty obrostlé větvičky) máme už jen 2, protože třetí následovala svou mateční rostlinu a přišla o kaudex.
Bez zajímavosti není ani fakt, že A.rhodesica je avonie s nejsevernějším výskytem. Literatura uvádí výskyt kromě RSA a Zimbabwe i Somálsko. Somálské A.rhodesica by měly být útlejší a jejich kaudexy méně kompaktní. S Jirkou se nám poštěstilo v jedné cizí sbírce zahlédnout avonie ze Somálska, které nebyly od A.rhodesica až tolik odlišné, ovšem neviděli jsme je v květu. Darované větvičky se nám nepodařilo zakořenit, což nás dodnes mrzí. V publikaci o rodu Avonia se uvádí, že existuje popis A.somaliensis, je však neúplný (chybí popis květů, plodů a semen), tudíž se jen těžko porovnává s A.rhodesica.
Tak tedy pokud se rozhodnete pěstovat A.rhodesica, dejte si pozor na vodu a následnou hnilobu.
V sezóně zalévejte přiměřeně (humusu prostý substrát by měl být
samozřejmostí), od podzimu do jara v chladnějším skleníku vodu jen
výjimečně v době teplých dnů, při pěstování v bytě nad topením bych
sem tam zalila i přes zimu(s největší opatrností). Určitě si rostlinu pojistěte
potomstvem (vegetativním i generativním), abyste nedopadli jako tehdy Jirka.
Když to dodržíte, můžete se dlouhé roky radovat ze skutečně vzácné a netradiční
miniatury, která vám neúnavně pokvete záplavou bílorůžových voňavých květů řadu
teplých letních odpolední. A věřte mi, je to nezapomenutelný a hlavně
nepřehlédnutelný zážitek. R.
Summary:
Description and experiences with growing of caudiciform Avonia rhodesica from family Portulacaceae.
Fotografie 2:
1. Rostlina s květy (Flowering plant)
2. Květ (The flower)
3. Řízek ze somálské avonie (The cutting of Avonia aff.rhodesica from Somalia)
Komentáře
Přehled komentářů
Hello,
How are you ding with the Tylecodon article/book?
I was wondering if you still have this Masvingo rhodesica in cult.? I lost mine.
Please let me know when you can help me.
Greetings, Robert
vladimirmuller1@gmail.com
(vlado, 8. 4. 2015 20:41)Dobry vecer. Chcel by som sa spytat ci neviete poradit kde by som zohnal avoniu rhodesicu? Dakujem za odpoved
maijer_robert@hotmail.com
(Robert Maijer, 10. 7. 2018 23:25)